2018-19 Varsity A Hockey Schedule

Overall Pct. Conf. Pct. Streak Home Away Neutral
31-5-2 .842 7-2 .778 Lost 1 10-2-1 21-3-1 0-0
Date Opponent Notes Result Status Links
 
November
Sun. 4 Rocky River High School # Scrimmage; GA Ice Arena 1:20 p.m.
Sat. 10 Meadville High School - Pa. # Scrimmage; GA Ice Arena 3:40 p.m.
Sun. 11 Dublin Jerome High School # Scrimmage; GA Ice Arena 10:30 a.m.
Fri. 16 at Shaker Heights High School * GLHL League; Thornton Park Ice Rink - Shaker Heights, Ohio W, 6-0 7:00 p.m.
Sat. 17 at Meadville High School - Pa. TBD - Meadville, Pa. W, 3-0 3:45 p.m.
Fri. 23 at Newark High School Cold Turkey Tournament; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio T, 3-3 3:00 p.m.
Sat. 24 at St. Francis High School Cold Turkey Tournament; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio W, 1-0 11:00 a.m.
  at Findlay High School Cold Turkey Tournament; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio W, 6-0 7:00 p.m.
Sun. 25 at St. Edward High School Cold Turkey Tournament; Finals; OT; Champions; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio W, 5-4 2:30 p.m.
Wed. 28 University School * GLHL League; GA Ice Arena W, 4-3 4:40 p.m.
Fri. 30 Holy Name High School * GLHL League; GA Ice Arena; OT L, 3-2 4:20 p.m.
 
December
Sat. 1 at St. Edward High School * GLHL League; Serpentini Arena Winterhurst - Lakewood, Ohio W, 3-1 3:30 p.m.
Fri. 7 at Buffalo Grove High School - Ill. Cornfield Invitational - Culver Academy Henderson Ice Arena - Culver, Ind.; OT W, 5-4 8:15 p.m.
Sat. 8 at Culver Academy - Ind. Cornfield Invitational - Culver Academy Henderson Ice Arena - Culver, Ind. W, 3-2 11:00 a.m.
  at St. Ignatius Catholic School - Ill. Cornfield Invitational - Culver Academy Henderson Ice Arena - Culver, Ind. W, 5-0 7:30 p.m.
Sun. 9 at Southwest Michigan - Mich. Cornfield Invitational Championship - Culver Academy Henderson Ice Arena - Culver, Ind.; Champions W, 3-1 11:15 a.m.
Fri. 21 Walsh Jesuit High School * GLHL League; GA Ice Arena W, 1-0 4:00 p.m.
Sat. 22 Olentangy Liberty High School GA Ice Arena T, 2-2 11:00 a.m.
 
January
Fri. 4 St. Francis de Sales School Brother James Memorial Tournament; GA Ice Arena W, 4-0 5:40 p.m.
Sat. 5 Bethel Park High School - Pa. Brother James Memorial Tournament; GA Ice Arena W, 5-1 8:30 a.m.
  Team Indiana - Ind. Brother James Memorial Tournament; GA Ice Arena W, 3-0 5:00 p.m.
Sun. 6 North Allegheny High School - Pa. Brother James Memorial Tournament Championship; GA Ice Arena W, 3-0 1:40 p.m.
Fri. 11 Shaker Heights High School * GLHL League; GA Ice Arena; OT W, 3-2 7:50 p.m.
Sun. 13 St. Edward High School * GLHL League; GA Ice Arena L, 4-0 5:00 p.m.
Fri. 18 at Upper Canada College - Ontario Gary West Sr. Boys Tournament - La Brier Family Arena - Aurora, Ontario W, 2-1 11:00 a.m.
  at Everest Academy - Ontario Gary West Sr. Boys Tournament - Aurora Community Centre - Aurora, Ontario W, 5-2 4:00 p.m.
Sat. 19 at King City Secondary School - Ontario Gary West Sr. Boys Tournament - La Brier Family Arena - Aurora, Ontario L, 3-1 10:15 a.m.
  at St. Andrews College - Ontario Gary West Sr. Boys Tournament - La Brier Family Arena - Aurora, Ontario W, 4-3 6:30 p.m.
Sun. 20 at King City Secondary School - Ontario Gary West Sr. Boys Tournament - Championship; OT/SO - La Brier Family Arena - Aurora, Ontario W, 3-2 2:00 p.m.
Wed. 23 at Lake Catholic High School GLHL League; Mentor Civic Arena - Mentor, Ohio W, 5-3 7:00 p.m.
Sat. 26 North Allegheny Senior High School - Pa. GA Ice Arena W, 2-1 1:40 p.m.
Sun. 27 at University School * GLHL League; TBD - Cleveland, Ohio W, 3-1 5:00 p.m.
 
February
Fri. 1 at Padua Franciscan High School * GLHL League; TBD - Strongsville, Ohio W, 10-1 7:00 p.m.
Sat. 2 St. John's Jesuit High School Senior Night; GA Ice Arena W, 3-0 6:30 p.m.
Sun. 3 Kiski School - Pa. GA Ice Arena W, 5-1 11:00 a.m.
Tue. 5 at Padua High School CLE Cup League Championship - Quarterfinal; OBM Arena - Strongsville, Ohio W, 9-1 6:00 p.m.
Fri. 8 at University School CLE Cup League Championship - Semifinal - OT; OBM Arena - Strongsville, Ohio L, 2-1 6:00 p.m.
Fri. 15 at Mayfield High School % OHSAA Division I Sectional Tournament - Semifinal; Kent State University - Kent, Ohio W, 10-0 6:00 p.m.
Tue. 19 at Hudson High School % OHSAA Division I Sectional Tournament - Final; Kent State University - Kent, Ohio; Sectional Champions W, 1-0 6:00 p.m.
Sat. 23 at Mentor High School % OHSAA Division I District Tournament - Semifinal; Kent State University - Kent, Ohio; OT W, 2-1 5:00 p.m.
 
March
Fri. 1 at University School % OHSAA Division I District Tournament - Final - Kent State University - Kent, Ohio; OT; District Runners-Up L, 2-1 7:30 p.m.
# Exhibition
* Conference
% Postseason
Bold: Home event