Photos

Schedule a Shadow Day gilmour.org/admission
2019 Lancer Athletics Hall of Fame Induction Class
Volleyball: Lancers Win NCL Championship and Earn Top Individual Honors
Boys Cross Country: Simpson, Durdella Earn NCL Second-Team Honors
Girls Cross Country: Barton Leads Pack of Lancers Honored by NCL
Boys Soccer: NCL Honors 11 from White Division Champion Gilmour
Boys Prep Hockey vs. Culver Academy - Saturday, Nov. 16 - 7 pm GA Ice Arena
Boys Prep Hockey in National Rankings - Oct. 23 - No. 2 Independent Prep Teams / No. 11 AAA Teams
Girls Soccer: Five Lancers Honored by NCL
Upcoming Events
Nov 17
Boys Prep Hockey 11:00 a.m.
Culver Academy Prep (Ind.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2; Mid-Am Game
Nov 17
Varsity-B Boys Ice Hockey 3:45 p.m.
Amherst Steele High School Varsity
Gilmour Academy
Scrimmage; GA Ice Arena, Rink 2
Nov 17
Varsity Boys Ice Hockey 8:00 a.m.
Syracuse Stars 18-U AAA (N.Y.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena
Nov 17
Girls Prep Hockey 8:30 a.m.
Gilmour Academy
at Rice Prep (Vt.)
NAPHA; Cairns Arena - Burlington, Vt.
Nov 17
Varsity Boys 16-U Ice Hockey 9:20 a.m.
Culver Academy 16-U AAA (Ind.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2
Nov 18
Middle School Girls Basketball 4:45 p.m.
Cornerstone Christian Academy
Gilmour Academy
Gilmour Lower School Gymnasium
Nov 22
Girls Prep Hockey 7:50 p.m.
Culver Academy Girls Prep (Ind.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena
Nov 22
Varsity Boys 16-U Ice Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
NJPHL Showcase; Bill Gray's Regional Iceplex - Brighton, N.Y.
Nov 22
Middle School Boys Basketball TBD
TBD
Gilmour Academy
Morrissey Classic (8th Grade); GA Athletic Center
Nov 23
Varsity-B Boys Ice Hockey 3:20 p.m.
St. Charles Preparatory School JV
Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2
Nov 23
Junior Varsity Girls Basketball 5:30 p.m.
Euclid High School
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 23
Boys Prep Hockey 7:00 p.m.
Esmark Stars 18-U AAA (Pa.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2; Mid-Am Game
Nov 23
Varsity Girls Basketball 7:00 p.m.
Euclid High School
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 23
Varsity Boys Ice Hockey 8:00 p.m.
Gilmour Academy
at Southwest Blades AAA Hockey Club (Mich.)
Wings West - Kalamazoo, Mich.
Nov 23
Girls Prep Hockey 9:20 a.m.
Culver Academy Girls Prep (Ind.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena
Nov 23
Varsity Boys 16-U Ice Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
NJPHL Showcase; Bill Gray's Regional Iceplex - Brighton, N.Y.
Nov 23
Varsity Boys 16-U Ice Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
NJPHL Showcase; Bill Gray's Regional Iceplex - Brighton, N.Y.
Nov 23
Middle School Boys Basketball TBD
TBD
Gilmour Academy
Morrissey Classic (8th Grade); GA Athletic Center
Nov 24
Boys Prep Hockey 11:00 a.m.
Gilmour Academy
at Esmark Stars 18-U AAA (Pa.)
Pittsburgh Ice Arena - Pittsburgh, Pa.; Mid-Am Game
Nov 24
Varsity Boys Ice Hockey 12:00 p.m.
Gilmour Academy
at Southwest Blades AAA Hockey Club (Mich.)
Wings West - Kalamazoo, Mich.
Nov 24
Varsity-B Boys Ice Hockey 3:45 p.m.
Gilmour Academy
at Mentor High School JV
Mentor Civic Arena - Mentor, Ohio
Nov 24
Varsity Boys 16-U Ice Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
NJPHL Showcase; Bill Gray's Regional Iceplex - Brighton, N.Y.
Nov 24
Middle School Boys Basketball TBD
TBD
Gilmour Academy
Morrissey Classic (8th Grade); GA Athletic Center
Nov 26
Varsity Girls Basketball 7:00 p.m.
Beaumont School
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 28
Junior Varsity Girls Basketball 5:30 p.m.
Beaumont School
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 29
Varsity Boys Ice Hockey 3:00 p.m.
Gilmour Academy
at St. John's Jesuit High School (Toledo)
Cold Turkey Tournament; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio
Nov 29
Varsity-B Boys Ice Hockey 5:30 p.m.
Gilmour Academy
at Fremont Ross High School Varsity
Cold Turkey Shootout; Sylvania Tam-O-Shanter - Sylvania, Ohio
Nov 29
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
Two Nations Tournament; Toronto, Ontario
Nov 29
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
at TBD
Two Nations Tournament; Toronto, Ontario
Nov 30
Junior Varsity Boys Basketball 5:30 p.m.
Cornerstone Christian Academy
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 30
Varsity Boys Basketball 7:00 p.m.
Cornerstone Christian Academy
Gilmour Academy
Lancer Gymnasium
Nov 30
Boys Prep Hockey 7:50 p.m.
Detroit Honeybaked 18-U AAA (Mich.)
Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2
Results
Oct 19
Varsity Girls Cross Country 11:00 a.m.
1st/10; 51 pts OHSAA Division III District Championship
Ella Canavan Elementary School - Medina, Ohio; Champions
Oct 21
Varsity Girls Soccer 7:00 p.m.
1 Gilmour Academy
3 at Chagrin Falls High School
OHSAA Division II District Tournament; Semifinal
Oct 23
Varsity Volleyball 6:00 p.m.
0 Aurora High School
3 Gilmour Academy
OHSAA Division II District Tournament; Semifinal; Lancer Gymnasium; 25-15, 25-8, 25-15
Oct 25
Girls Prep Hockey 3:00 p.m.
0 Gilmour Academy
0 at Ottawa Lady Grads (Ontario)
Two Nations Tournament; Lincoln Park Community Center - Lincoln Park, Mich.
Oct 25
Boys Prep Hockey 5:20 p.m.
5 Gilmour Academy
2 at Jungadler Mannheim 18-U (Germany)
Beantown Fall Classic; New England Sports Center Rink 8 - Marlborough, Mass.
Oct 25
Girls Prep Hockey 9:30 a.m.
1 Gilmour Academy
2 at Alaska All Stars (Alaska)
Two Nations Tournament; Taylor Sportsplex - Taylor, Mich.
Oct 26
Varsity Girls Cross Country 11:00 a.m.
2nd/14; 98 pts OHSAA Division III Regional Championship
Boardman High School - Boardman, Ohio; District Runners-Up
Oct 26
Girls Prep Hockey 11:00 a.m.
0 Gilmour Academy
4 at Brampton Canadettes (Ontario)
Two Nations Tournament; Dearborn Ice Skating Center - Dearborn, Mich.
Oct 26
Varsity Boys Cross Country 1:30 p.m.
Simpson - 7th; Durdella - 71st OHSAA Division III Regional Championship
Boardman High School - Boardman, Ohio; Simpson Advances
Oct 26
Varsity Football 2:00 p.m.
23 Villa Angela-St. Joseph High School
14 Gilmour Academy
Weber Stadium; Senior Day
Oct 26
Varsity Volleyball 4:00 p.m.
0 Kenston High School
3 Gilmour Academy
OHSAA Division II District Tournament - Finals; Lancer Gymnasium; 25-19, 25-16, 25-13; District Champions
Oct 26
Boys Prep Hockey 5:50 p.m.
4 Gilmour Academy
5 at Mid-Fairfield Jr. Rangers 18-U AAA (Conn.)
Beantown Fall Classic; New England Sports Center Rink 4 - Marlborough, Mass.
Oct 26
Girls Prep Hockey 6:00 p.m.
3 Gilmour Academy
0 at San Jose Jr. Sharks (Calif.)
Two Nations Tournament; Dearborn Ice Skating Center - Dearborn, Mich.
Oct 26
Boys Prep Hockey 7:40 a.m.
0 Gilmour Academy
1 at Rothesay Netherwood School (New Brunswick)
Beantown Fall Classic; New England Sports Center Rink 2 - Marlborough, Mass.
Oct 27
Boys Prep Hockey 1:30 p.m.
8 Gilmour Academy
2 at New Jersey Colonials 18-U AAA (N.J.)
Beantown Fall Classic; New England Sports Center Rink 8 - Marlborough, Mass.
Oct 27
Girls Prep Hockey 8:30 a.m.
0 Gilmour Academy
1 at Team Wisconsin (Wisc.)
Two Nations Tournament; Dearborn Skating Rink - Detroit, Mich.
Oct 31
Varsity Volleyball 7:30 p.m.
3 Gilmour Academy
1 vs. Notre Dame-Cathedral Latin High School
@ Stow-Munroe Falls High School
OHSAA Division II Region Tournament - Semifinals; 25-15, 27-29, 25-8, 25-19
Oct 31
Varsity Football 7:30 p.m.
14 Gilmour Academy
28 at Lutheran High School East
Euclid High School Stadium - Euclid, Ohio
Nov 01
Boys Prep Hockey 3:45 p.m.
3 Gilmour Academy
4 at Ridley College (Ontario)
Cairns Arena - South Burlington, Vt.
Nov 02
Varsity Volleyball 2:00 p.m.
3 Gilmour Academy
0 at Canfield High School
OHSAA Division II Regional Tournament - Final; Stow-Munroe Falls High School; 25-20, 25-19, 25-22; Regional Champions
Nov 02
Boys Prep Hockey 5:20 p.m.
4 Gilmour Academy
3 at Rothesay Netherwood School (New Brunswick)
Cairns Arena - South Burlington, Vt.
Nov 02
Boys Prep Hockey 9:15 a.m.
4 Gilmour Academy
5 at Bishop's College School (Quebec)
Cairns Arena - South Burlington, Vt.
Nov 03
Boys Prep Hockey 10:35 a.m.
5 Gilmour Academy
4 at Rice Prep (Vt.)
Cairns Arena - South Burlington, Vt.; OT
Nov 07
Varsity Volleyball 6:00 p.m.
2 Gilmour Academy
3 at Bishop Fenwick High School
OHSAA Division II State Championship Final Four; Semifinal; Wright State University Nutter Center - Dayton, Ohio; 16-25, 25-17, 25-22, 23-25, 12-15
Nov 09
Varsity Boys 16-U Ice Hockey 3:00 p.m.
8 Gilmour Academy
2 at Indy Jr. Fuel 16-U AA (Ind.)
Fuel Tank at Fishers - Fishers, Ind.
Nov 09
Girls Prep Hockey 3:45 p.m.
0 Rochester Edge 19U (N.Y.)
3 Gilmour Academy
GA Ice Arena
Nov 09
Boys Prep Hockey 5:20 p.m.
2 Pittsburgh Predators 18-U AAA (Pa.)
9 Gilmour Academy
GA Ice Arena, Rink 2; Mid-Am Game
Nov 09
Girls Prep Hockey 8:50 p.m.
0 Rochester Edge 19U (N.Y.)
5 Gilmour Academy
GA Ice Arena
Nov 09
Varsity Boys 16-U Ice Hockey 9:30 p.m.
4 Gilmour Academy
0 at Indy Jr. Fuel 16-U AA (Ind.)
Fuel Tank at Fishers - Fishers, Ind.
Nov 10
Boys Prep Hockey 3:20 p.m.
5 Gilmour Academy
5 at Pittsburgh Predators 18-U AAA (Pa.)
Ice Castle Arena - Castle Shannon, Pa.; Mid-Am Game
Nov 15
Girls Prep Hockey 5:40 p.m.
1 Gilmour Academy
1 at Nichols School (N.Y.)
NAPHA; Cairns Arena - Burlington, Vt.
Nov 15
Girls Prep Hockey 8:15 a.m.
1 Gilmour Academy
1 at Rothesay Netherwood School Prep (New Brunswick)
NAPHA; Cairns Arena - Burlington, Vt.
More News

Facebook

Youtube

Instagram