Photos

Five Hockey Players to Continue Careers Beyond High School
Four Athletes Verbally Commit Prior to 2017-18 School Year
Boys Golf 2017 DIII State Runners-Up; All-Ohio - Morris (1st); Foltz (2nd)
2017 Hall of Fame Inductees Honored at Halftime of Oct. 7 Football Game
Boys Cross Country 2017 US George Clements Invitational Champions
2017 Gilmour Volleyball Invitational Champions; Forsythe Named MVP and Grbac All-Tourney
Upcoming Events
Oct 23
Varsity Girls Soccer 4:30 p.m.
West Geauga High School
Gilmour Academy
Division II District Tournament - Semifinal; No Passes Accepted
Oct 23
Varsity Boys Cross Country 4:00 p.m.
Walsh Jesuit Running Warrior Classic
@ Walsh Jesuit High School
Oct 23
Varsity Girls Cross Country 4:00 p.m.
Walsh Jesuit Running Warrior Classic
@ Walsh Jesuit High School
Oct 24
Varsity Boys Soccer 7:00 p.m.
Gilmour Academy
at West Geauga High School
Division II District Tournament - Semifinal
Oct 25
Varsity Volleyball 6:00 p.m.
Gilmour Academy
vs. Chagrin Falls High School
@ Brush High School
Division II District Tournament - Semifinal
Oct 27
Girls Prep Hockey 12:50 p.m.
Gilmour Academy
vs. Northwood School - N.Y.
@ Kennedy Ice Arena - Trenton, Mich.
Two Nations College Prep Series
Oct 27
Girls Prep Hockey 7:50 p.m.
Gilmour Academy
vs. Minnesota Revolution - Minn.
@ Kennedy Ice Arena - Trenton, Mich.
Two Nations College Prep Series
Oct 27
Boys Prep Hockey 7:50 p.m.
Ohio Blue Jackets 18-U AAA
Gilmour Academy
Mid-Am Game; Rink #2
Oct 28
Girls Prep Hockey 2:00 p.m.
Gilmour Academy
vs. Anaheim Lady Ducks - Calif.
@ Brownstown Sports Complex - Charter Township, Mich.
Two Nations College Prep Series
Oct 28
Girls Prep Hockey 7:30 p.m.
Gilmour Academy
vs. Dallas Elite - Texas
@ Dearborn Ice Skating Center - Dearborn, Mich.
Two Nations College Prep Series
Oct 28
Varsity Football 2:00 p.m.
Lima Central Catholic High School
Gilmour Academy
Senior Day
Oct 28
Varsity Boys Cross Country 1:30 p.m.
Regional Championship
@ Boardman High School
Oct 28
Varsity Girls Cross Country 11:00 a.m.
Regional Championship
@ Boardman High School
Oct 28
Boys Prep Hockey 10:00 a.m.
Ohio Blue Jackets 18-U AAA
Gilmour Academy
Mid-Am Game; Rink #2
Oct 29
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Detroit, Mich.
Two Nations College Prep Series
Nov 03
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Rochester, N.Y.
Rochester Fire Tournament
Nov 04
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Rochester, N.Y.
Rochester Fire Tournament
Nov 04
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Rochester, N.Y.
Rochester Fire Tournament
Nov 04
Varsity Boys Cross Country 1:30 p.m.
State Championship
@ National Trail Raceway - Hebron
Nov 04
Varsity Girls Cross Country 11:00 a.m.
State Championship
@ National Trail Raceway - Hebron
Nov 04
Boys Prep Hockey 11:00 a.m.
Gilmour Academy
vs. Northwood School Junior Team - N.Y.
@ Marano Campus Center Ice Arena - Oswego, N.Y.
Exhibition
Nov 05
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Rochester, N.Y.
Rochester Fire Tournament
Nov 05
Boys Prep Hockey 12:30 p.m.
Gilmour Academy
vs. Northwood School Junior Team - N.Y.
@ Marano Campus Center Ice Arena - Oswego, N.Y.
Exhibition
Nov 10
Boys Prep Hockey 10:45 a.m.
Gilmour Academy
vs. Ridley College - Ontario
@ Cairns Arena Rink #1 - South Burlington, Vt.
MPHL Crossover
Nov 10
Boys Prep Hockey 5:55 p.m.
Gilmour Academy
vs. Rice Prep - Vt.
@ Cairns Arena Rink #2 - South Burlington, Vt.
MPHL Crossover
Nov 11
Boys Prep Hockey 9:00 a.m.
Gilmour Academy
vs. Bishop's College School - Quebec
@ Cairns Arena Rink #1 - South Burlington, Vt.
MPHL Crossover
Nov 11
Boys Prep Hockey 6:15 p.m.
Gilmour Academy
vs. Stanstead College - Quebec
@ Cairns Arena Rink #1 - South Burlington, Vt.
MPHL Crossover
Nov 11
Varsity A Boys Hockey 12:00 p.m.
Bowling Green High School
Gilmour Academy
Scrimmage
Nov 12
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Detroit, Mich.
Bauer Tournament
Nov 12
Boys Prep Hockey 10:45 a.m.
Gilmour Academy
vs. Rothesay Netherwood School - New Brunswick
@ Cairns Arena Rink #2 - South Burlington, Vt.
MPHL Crossover
Nov 12
Varsity A Boys Hockey 11:00 a.m.
Dublin Jerome High School
Gilmour Academy
Scrimmage
Nov 13
Girls Prep Hockey TBD
Gilmour Academy
vs. TBD
@ Detroit, Mich.
Bauer Tournament
Results
Oct 22
Boys Prep Hockey Cancelled
Gilmour Academy
vs. Buffalo Jr. Sabres 18-U AAA
@ Harbor Center-Buffalo, NY
Oct 21
Varsity Boys Soccer 3:00 p.m.
2 Gilmour Academy
1 vs. Geneva High School
@ SPIRE Institute
Division II Sectional Tournament - Final; Sectional Champions
Oct 21
Varsity Football 1:00 p.m.
38 Gilmour Academy
32 at Lutheran East High School
Oct 21
Varsity Boys Cross Country 12:30 p.m.
1st/14 District Championship
@ Ella Canavan Elementary School
District Champions
Oct 21
Varsity Girls Cross Country 11:00 a.m.
1st/10 District Championship
@ Ella Canavan Elementary School
District Champions
Oct 19
Varsity Girls Soccer 4:30 p.m.
0 Edgewood High School
10 Gilmour Academy
Division II Sectional Tournament - Final; A. Greene - Hat Trick; Sectional Champions
Oct 17
Varsity Boys Soccer 4:30 p.m.
0 Chardon High School
6 Gilmour Academy
Division II Sectional Tournament - Semifinal; Teddy Jacobs - Hat Trick
Oct 16
4:30 p.m.
6 Lutheran East High School
14 Gilmour Academy
Weber Stadium
Oct 15
Boys Prep Hockey 10:20 a.m.
3 Amherst Knights 18-U AAA - N.Y.
10 Gilmour Academy
Exhibition; Rink #2
Oct 14
Girls Prep Hockey 10:00 a.m.
1 Steel City Selects - Pa.
7 Gilmour Academy
Oct 14
Varsity Golf 9:40 a.m.
325 - Day 2 Results; 2nd/12 - 640 OHSAA Division III State Championship
@ The Ohio State University Scarlet Course
State Runners-Up
Oct 14
Varsity Volleyball 11:30 a.m.
0 Brunswick High School
3 Gilmour Academy
Oct 14
Junior Varsity Volleyball 10:00 a.m.
0 Brunswick High School
2 Gilmour Academy
Oct 14
Varsity Football 7:00 p.m.
31 Gilmour Academy
14 vs. Villa Angela-St. Joseph High School
@ Euclid High School
Oct 14
Freshman Volleyball 9:00 a.m.
0 Brunswick High School
2 Gilmour Academy
Oct 14
Junior Varsity Girls Soccer 12:00 p.m.
2 Gilmour Academy
1 at Madison High School
Oct 14
Boys Prep Hockey 5:00 p.m.
1 Amherst Knights 18-U AAA - N.Y.
4 Gilmour Academy
Exhibition; Rink #2
Oct 13
Girls Prep Hockey 7:50 p.m.
1 Steel City Selects - Pa.
8 Gilmour Academy
Oct 13
Varsity Golf 9:00 a.m.
315 - Day 1 Results OHSAA Division III State Championship
@ The Ohio University Scarlet Course
Oct 12
Varsity Boys Soccer 4:30 p.m.
1 North High School - Akron
2 Gilmour Academy
Weber Stadium; Senior Day
Oct 12
Junior Varsity Boys Soccer 4:30 p.m.
0 North High School - Akron
0 Gilmour Academy
Upper Grass Field
Oct 12
Middle School Coed Soccer 4:00 p.m.
1 Gilmour Academy
2 vs. Ratner Middle School
@ Force Northfield
Oct 11
Varsity Girls Soccer 7:00 p.m.
4 Gilmour Academy
1 vs. Cleveland Heights High School
@ Denison Park
Oct 11
Varsity Volleyball 7:00 p.m.
3 Gilmour Academy
0 at Holy Name High School
Oct 11
Junior Varsity Volleyball 5:30 p.m.
0 Gilmour Academy
2 at Holy Name High School
Oct 11
Freshman Volleyball 4:30 p.m.
2 Gilmour Academy
0 at Holy Name High School
Oct 11
Junior Varsity Girls Soccer 5:00 p.m.
7 Gilmour Academy
1 vs. Cleveland Heights High School
@ Denison Park
Oct 10
Varsity Boys Soccer 4:30 p.m.
3 Gilmour Academy
2 at Hawken School
Oct 10
Junior Varsity Boys Soccer 4:30 p.m.
1 Gilmour Academy
1 at Hawken School
Oct 10
Middle School Coed Soccer Cancelled
Gilmour Academy
at Andrews Osborne Academy Middle School
cancelled
Oct 09
Varsity Girls Soccer 7:00 p.m.
6 Gilmour Academy
1 at Chagrin Falls High School
Oct 09
Junior Varsity Girls Soccer 5:00 p.m.
1 Gilmour Academy
2 at Chagrin Falls High School

Facebook

Youtube

Instagram